Markalaştırma


Markalaşma Nedir Faydaları Nelerdir?

 

Marka dediğimizde hepimizin aklına ilgi alanına göre belli başlı isimler gelmektedir, bu isimlerin aklımıza gelmesini sağlayan en önemli etmen “Marka” olmalarından kaynaklıdır. Dünya üzerinde ilginç markalaşma hikayelerine sahip oluşumlar bulunmaktadır, bunlardan bir tanesi, bizim de hikayesini örnek aldığımız alibaba.com markasına aittir.

 

Şöyle ki söz konusu marka kurucusu Jack Ma! İle bütünleşmiş, Çin ekonomisini ve internet dünyasını neredeyse tek başına etkileyen bir markanın hikayesidir. Öğrencilik yıllarında geçemediği sınavlar peşini bırakmazken üniversite hayatında da çalışmak istediği halde başvurduğu 30 işten de red cevabı alan Jack Ma, tüm başarısızlıklarından ders çıkararak inandığı yolda yürümeye devam ediyor. Jack Ma bir Amerika seyahati sırasında İnternet ile tanışıyor ve insanların ihtiyacı olan bilgiye internet üzerinden ulaştığına şahit oluyor  ve sonrasında alibaba isimli web siteyi kurmaya karar veriyor. Hızlıca süreci başlatıp web siteyi hazır hale getirdiğinde Jack’in peşini başarısızlık bırakmıyor ve şirket ilk 3 yılda hiç para kazanmıyor. İlerleyen zamanlarda Davos Zirvesin'de katıldığı bir oturum sırasında konuşmacıların anlattıklarından yola çıkarak  Ali Pay ödeme sistemini kurmaya karar veriyor. Süreci hemen başlatmaları için arkadaşlarını arayarak gerekli bilgilendirmeleri yapıyor, ilk etapta etrafındaki herkes çok aptalca bir fikir olduğunu söylese de bugün Ali Pay ödeme sistemini kullanan 800 milyon kullanıcı bulunuyor. Jack Ma alibaba isimli marka adına karar verirken dünyada herkesin hikayesine hakim olduğu bir isim tercihinde bulunarak hafızalarda kolayca yer ediniyor.

 

Sizde marka adınıza karar verirken öncelikli olarak daha önce kimse tarafından sahip olunmamış, sizi ve yaptığınız işi temsil edecek bir isim seçmeniz gerektiğini unutmayın. İsminize karar verdikten sonra patent kurumlarından birine marka patent başvurusu yaptıktan ve başvurunuz onaylandıktan sonra, markanız için reklam çalışmalarına başlayabilirsiniz.

 

Marka sunduğunuz ürün ya da hizmeti diğer firmalardan ayıran en ayırt edici özelliğinizdir. Ürün ya da hizmetinizin marka değeri taşıyor olması, çok daha fazla kişi tarafından talep görmenizi sağlar. Marka değeri firmaların üretim, satış, pazarlama ve tanıtım gibi birçok alandaki varlıkların tümünü kapsar. Satışlarınızı arttırmak, kitlenizi büyütmek ve kullanıcılarda yer edinmek istiyorsanız markalaşma çalışmalarına özen göstererek gerekli yatırımı yapmalısınız.

 

Peki Markalaşmanın İşletmelere Sağladığı Faydalar Nelerdir?

Markalaşma işletmelere itibari değer katarken bulunduğu sektörde yer edinmesine yardımcı olan önemli bir etkendir. Müşteriye güven aşıladığı gibi, marka bir ürün ya da hizmet tercihinde bulunan kullanıcılar, belli bir fiyat teklifini kabul ederek satın alma eğilimi gösterirler. Böylelikle ürün ve hizmetiniz için sunduğunuz fiyat aralığını belirlemekte çok daha kolay hareket edebilirsiniz. Markalaşmanın belli başlı birkaç faydasına değinecek olursak;


  • Ürünlerin tanıtım ve pazarlamasına yardımcı olur
  • Müşteri ile duygusal bağ kurmayı sağlar
  • Ürüne ve hizmete duyulan sadakati arttırır
  • Tekrar eden satışları kolaylaştırır
  • Kulaktan kulağa pazarlamaya kolaylık sağlar 
  • Rakipler arasında dikkat çekmeyi kolaylaştırır


Sizde markalaşma çalışmalarınıza başlarken profesyonel bir yardım almak isterseniz, yaratıcı fikirlerimiz ve dinamik ekibimiz ile bu hikayede yanınızda olmaktan mutluluk duyarız. Bizimle iletişime geçmek için hemen 0850 885 2034 nolu telefonu tuşlayabilirsiniz.