Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir ve Neden Yapılmalıdır?


Dijital Pazarlama çok genel bir kavrama hitap etse de aslında ilk duyduğumuzda herkesin kafasında yer edinen internet ortamında B2C dediğimiz satıcı ve müşteri odaklı pazarlamayı ifade etmektedir. Dijitali gelenekselden ayıran en önemli özellik Dijital Pazarlamanın Ölçümlenebilir olmasıdır. Hem gelenekselde hem dijital pazarlamada pazarlamayı ifade eden 4 basamaklı bir tanım mevcut olmakla birlikte pazarlamanın 4P'si olarak ifade edilen bu tanım aşağıdaki 4 maddeyi içermektedir;


  • Product (Ürün)
  • Price (Fiyat)
  • Place (Dağıtım)
  • Promotion (Tutundurma)Boston Consulting Group (BCG) ve Google'ın yeni araştırması, dijital olgunluğa ulaşmayı tam olarak başarmış şirketlerin bu değişikler yaşanırken esneklik göstererek faaliyetlerini sürdürebildiğini gösteriyor. Araştırma, dijital olgunluğa erişmiş reklam verenlerin, 12 aylık bir süreçte pazar paylarını büyütme olasılıklarının 2 kat daha yüksek olduğunu ve daha az gelişmiş benzer reklam verenlere kıyasla hem gelir hem maliyet verimliliği alanında daha başarılı olduklarını ortaya koyuyor. Geleneksel Pazarlama kanalları ile reklama çıktığınızda, kullanıcılardan reklam kampanyanız ile ilgili nasıl bir geri dönüş aldığınıza dair net veriler elde edemezken, dijitalde reklam kampanyalarınızı veriye dayalı bir şekilde, daha sağlıklı sonuçlar elde ederek yürütebilirsiniz. Ayrıca  geleneksel pazarlama kanallarında reklam vermek çok daha uzun süren ve maliyetli işlemler bütününden oluşurken, Dijital Pazarlama kanallarında reklam ve dönüşüm hizmetleri çok daha kolay ve hızlı şekilde küçük maliyetlerle gerçekleştirilebilmektedir.  Dijital Pazarlama ile ürün ya da hizmetinizin, internetin sunmuş olduğu imkanlar sayesinde daha büyük kitlelere ulaşmasına yardımcı olurken, sizin de müşteri kitlenizi tanımanıza ve bir sonraki adımda hedef odaklı ilerlemenize yardımcı olur. Dijital Pazarlama, Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Tıklama Başına Maliyet ile çalışan Arama Motoru Reklamcılığı, Sosyal Medya Reklamcılığı ya da İnternet Reklamcılığı diye adlandırabileceğimiz birçok farklı kanaldan oluşan büyük bir ekosistemi kapsamaktadır.


İnternet bağlantısı ile ulaşılabilen her mecrayı reklam vermek, satış artırma çalışmalarınız ve stratejilerinizi hedef kitlenize aktarma yarışına katıldığınız dijital pazarlar olarak değerlendirebilirsiniz. Çağımızda genel otoriteye göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına kadar uzanmaktadır. 50 yıllık bir geçmişe sahip olan dijital pazarlama için henüz geç kalmış değilsiniz. Günümüz koşulları ve imkanları göz önünde bulundurulduğunda hala rakiplerinizin arasında inanılmaz farklar yaratabilirsiniz. Şu anda markaların yalnızca %9'u dijital olgunluğa erişmiş olarak değerlendirildiğinden bir çok şirketin henüz farkında olmasalar da yarışa katılma fırsatları vardır.

 

Sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmet fark etmeden bu ekosisteme dahil olmak artık çok daha pratik bir süreçten oluşmaktadır. Satışlarınızı arttırmak, elde ettiğiniz geliri yükseltmek ve satış ağınıza daha geniş kitleleri dahil edebilmek için tek yapmanız gereken; İnternet dünyasında Ürün, Hizmet ya da Markanızla yer almak olacaktır.


İnternet bağlantısı ile ulaşılabilen her mecrayı reklam vermek, satış artırma çalışmalarınız ve stratejilerinizi hedef kitlenize aktarma yarışına katıldığınız dijital pazarlar olarak değerlendirebilirsiniz. Çağımızda genel otoriteye göre dijital pazarlamanın doğuşu, ilk e-postanın gönderildiği 1971 yılına kadar uzanmaktadır. 50 yıllık bir geçmişe sahip olan dijital pazarlama için henüz geç kalmış değilsiniz. Günümüz koşulları ve imkanları göz önünde bulundurulduğunda hala rakipleriniz arasında inanılmaz farklar yaratabilirsiniz. Şu anda markaların yalnızca %9'u dijital olgunluğa erişmiş olarak değerlendirildiğinden bir çok şirketin henüz farkında olmasalar da yarışa katılma fırsatları hâlâ vardır.


Araştırmalarımızda, şirketlerin dijital pazarlama ekosisteminde olgunluklarını artırıp yarışta ilk sıralarda yer alan şirketlere katılmak için odaklanmaları gereken 4 temel alanın öne çıktığı analiz edilmiştir. Bütün bu alanların temelinde ise tüketici değeri ve güven konuları yer almaktadır. Bu unsurları dijital olgunluk stratejilerinin temeline koyan reklam verenler, bitiş çizgisine doğru daha hızlı bir şekilde ilerleyebilir ve tüketicilerin gizlilikle ilgili yeni beklentilerinin üzerine çıkabilir.

 

Bugün Dijital Pazarlama kanalları ile gündemi yakalamak ve gündem üzerinden müşterilere ulaşmak geleneksel kanallardan çok daha hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de gerçekleşen dolu yağışı felaketinde insanlar kişisel araçlarını dolu yağışından korumak için battaniyeler ile kapatmışlardı, bunun akabinde battaniye üreten bir tekstil firması ürün görsellerine araçlar üzerinde çekim yaparak gündem olan hastaglar ile paylaşmış ve olumlu etkileşimler almıştı. Böylelikle Real Time Marketing dediğimiz gerçek zamanlı pazarlama çalışması gerçekleştirmişti. Dijital Pazarlama kanalları ile kitlenizi tanımak ve etkileşim kurmak hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Dijital Pazarlamanın sunmuş olduğu fırsatları yakalamak ve işletmenizin gelişimine katkı sağlamak için bizimle iletişime geçebilir, konu ile alakalı daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Günümüzde sıklıkla kullanılan Dijital Pazarlama Kanalları; 

  • Arama Motoru Reklamcılığı (SEM)
  • Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
  • Sosyal Medya Reklamları
  • İçerik Pazarlaması  

İşlemlerinden oluşmaktadır. İşletmenizin sunmuş olduğu ürün ya da hizmete göre değişen bu kanalları marka bilinirliğinizi baz alarak değiştirmek ya da genişletmek mümkün. Zamanı yakalamanız ve Dijital Pazarlamada doğru adımlar atmanız için buradayız ve sizi de bekleriz. Dijital pazarlama kanallarını kullanarak satışlarınızı artırmak, şirket cironuzu yükseltmek ve çok daha fazlası için, ihtiyacınız olan bir çok konuda sizlere en doğru ve kaliteli hizmeti verebilmemiz için bir telefon kadar uzağınızdayız. 0850 885 2634 müşteri iletişim hattımızdan bizlere ulaşabilir, dijital dünyanın en son trendlerini profesyonel ekibimiz ile birlikte keşfedebilirsiniz.


Zamanı yakalamanız ve Dijital Pazarlamada doğru adımlar atmanız için Mipos Teknoloji&Digital olarak Türkiye’de kaliteli hizmet vermeye  devam ederken, çok yakında bir çok dünya ülkesine hizmet veriyor olacağız.